příspěvková organizace Ministerstva kultury

Umění starého Orientu

Výstava předmětů orientálního původu ze sbírky Městského muzea Moravská Třebová, které ze svých cest po Indii, Barmě, Tibetu a Japonsku přivezl rodák z Moravské Třebové, Ludwig Vinzenz Holzmaister (1849–1923).

 

 

(pá) 14. 6. – (ne) 10. 11. 2024 | velký výstavní sál

vstupné: 50 Kč

 

Ve dnech 14. června až 10. listopadu 2024 muzeum představí část sbírky historických orientálních předmětů, které v letech 1903–1912 shromáždil sběratel a mecenáš Ludwig Vinzenz Holzmaister. Již v roce 1902 tento moravskotřebovský rodák a současně úspěšný newyorský obchodník přislíbil obohatit sbírku muzea v Moravské Třebové všemi předměty, které na svých cestách kolem světa získá. Tento závazek splnil a muzejní sbírka se tak rozrostla o cenné suvenýry i historické předměty z jeho putování po světě.

 

Značná část předmětů, jež se návštěvníkům představí, pochází z Indie. Některé z nich jsou velmi ceněny – například soubory glazované keramiky z dílny džaipurského rádži, mosazných nádob zdobených sklípkovým emailem nebo mramorových sošek hinduistických božstev zdobených výraznou polychromií a zlacením. Ke zhlédnutí budou také tibetské rituální předměty, které Holzmaister nakoupil na severu Indie, z nichž některé byly vyrobeny z lidských kostí.

 

Druhou největší kolekcí budou předměty Holzmaistrem nakoupené v Japonsku. Nejvzácnějšími artefakty souboru budou čtyři samurajské meče, čepel jednoho z nich je datována již do začátku 15. století. Velmi pečlivě byly vybrány i soubory kovového rituálního náčiní, keramiky, od prostých misek k tradičnímu čajovému obřadu až k bohatě zdobenému porcelánu určenému na vývoz, lakových podnosů, schránek a nádob.

 

Holzmaister nakupoval také v Barmě a v Číně. Zejména barmská kolekce zahrnuje pozoruhodné ukázky užitného umění, především dřevořezby, ale také například parabaik (orientální skládaný rukopis s žánrovou malbou) nebo dekorovanou schránku na buddhistické svitky.

 

Rituální tibetské hudební nástroje

Rituální tibetské hudební nástroje zhotovené z lidských kostí využívané tibetskými mnichy při pohřebních obřadech a v klášterech. Bubínek zvaný damaru je vyroben ze dvou lidských lebek, flétna zvaná kangling je zhotovena ze stehenní kosti.

 

Katana datovaná do roku 1420

Katana (80 cm dlouhý samurajský meč) datovaná do roku 1420 s křížovou železnou záštitou (cuba), na níž je zobrazen reliéf draka, a na rukojeti s aplikovanou ozdobou (menuki) s motivem vějíře.

 

Ludwig Vinzenz Holzmaister (1849–1923)

 

Ludwig Vinzenz Holzmaister (1849–1923)